Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób dziąseł, tj. przyzębia. Dentysta posiada również rozległą wiedzę na temat profilaktyki i przeprowadza zabiegi, które mają na celu zmniejszenie ryzyka chorób dziąseł. Zabiegi przeprowadzane u pacjentów mają na celu nie tylko poprawę walorów estetycznych uśmiechu, ale również edukację dotyczącą prawidłowej higienizacji.
Do głównych zadań dobrego dentysty periodontologa zalicza się:
- leczenie chorób dziąseł, w tym paradontozy, czyli schorzenia, które nieleczone może prowadzić do odwarstwienia dziąseł od zębów, a nawet utraty kości;
- leczenie chorób tkanek wokół zębów, włączając w to cysty, guzy i torbiele;
- przeprowadzenie profilaktyki i leczenie próchnicy;
- uzupełnianie braków w uzębieniu, w tym implanty i mosty.
Warto zaznaczyć, że leczenie próchnicy jest procesem wieloetapowym, które rozpoczyna się od profilaktyki tzn. usunięcia osadów (powstałych na skutek picia herbaty, kawy i palenia papierosów) i kamienia nazębnego.
W APO Zdrowie w Katowicach przeprowadzamy szereg zabiegów, które zalicza się do leczenia periodontologicznego:
- leczenie chirurgiczne – sposób uzależniony jest od konkretnego przypadku. Dobry dentysta ocenia sytuację i na podstawie swojego doświadczenia może podjąć decyzję o usunięciu tkanki zapalnej lub martwiczej;
- scaling i root planing – polega on na usunięciu kamienia nazębnego oraz osadów z powierzchni korzeni zębów. Następnie konieczne jest wygładzenie tych powierzchni. Cały proces pozwala na przyspieszenie regeneracji tkanek;
- leczenie laserowe – jest bardzo precyzyjne, co znacznie ułatwia usunięcie stanów zapalnych w tkankach i pobudzenie procesu regeneracji;
- terapia przy pomocy przyłączu – czyli mostów lub implantów. Periodontolog może zdecydować się na ich zastosowanie, gdy zaistnieje potrzeba zrekonstruowania ubytków w uzębieniu.
Periodontologia w klinice APO Zdrowie zapewnia indywidualne podejście do każdego pacjenta, co pozwala nie tylko lepsze efekty leczenia, ale także większe bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów.
opieka po leczeniu
Pacjenci, którzy podejmują się leczenia stomatologicznego, powinni pamiętać o tym, że odpowiednia higiena jamy ustnej (zębów i dziąseł) powinna być prowadzona również po wyjściu z gabinetu. Brak higieny nie tylko znacznie utrudnia leczenie, ale także zwiększa ryzyko pojawienia się poważnych schorzeń, co może prowadzić nawet do utraty uzębienia.
Kluczowymi zasadami właściwej higieny jamy ustnej są:
- regularne mycie zębów. Dentyści rekomendują szczotkowanie po każdym posiłku lub minimum 2 razy dziennie;
- używanie płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej;
- usuwanie resztek pokarmowych za pomocą irygatora.
FAQ
Do czego mogą doprowadzić choroby dziąseł?
Przewlekłe problemy z dziąsłami przyczyniają się do rozwoju poważnych chorób stomatologicznych, co w ostateczności może doprowadzić do utraty uzębienia. Zaleca się systematyczne wizyty u stomatologa, który odpowiednio wcześniej wykryje wszystkie nieprawidłowości.
Jak rozpoznać, że mam problemy z dziąsłami?
Pierwszym symptomem tego, że z dziąsłami dzieje się coś niepokojącego, jest ich zaczerwienienie i ból. Następnie mogą pojawić się problemy z gryzieniem pokarmów, a także nieprzyjemny zapach z ust. Późnym objawem jest chwiejność zębów i pojawienie się ropy na dziąśle.
© 2024 ZUBA sp. z o.o.