Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00

stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza inaczej ogólna zajmuje się leczeniem zarówno zębów, jak i tkanek okołowierzchołkowych. Usługi z zakresu tej subdyscypliny medycyny mają na celu zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, a co za tym idzie – zdrowego uśmiechu. Pacjenci, którzy systematycznie odwiedzają gabinet dentystyczny, znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju powszechnych chorób uzębienia, w tym m.in. próchnicy i paradontozy.
W ramach stomatologii zachowawczej wykorzystuje się różne rodzaje leczenia, w tym m.in. wypełnienia i rekonstrukcje zębów. Nie mniej istotne są zabiegi z zakresu profilaktyki i higienizacji jamy ustnej, w tym piaskowanie, skaling, polerowanie, a także estetyczne, w tym wybielanie zębów.

Wskazaniem do wykonania zabiegu z zakresu stomatologii ogólnej są:

  • próchnica zaliczana do jednej z najczęstszych, zakaźnych chorób jamy ustnej. Wywołują ją kwasotwórcze bakterie z gatunku Streptococcus mutans, które gromadzą się na powierzchni szkliwa. Próchnicę leczy się za pomocą specjalnych materiałów, którymi wypełnia się miejsca zmienione chorobowo,
  • urazy mechaniczne – spowodowane np. uderzeniem lub upadkiem. Na podstawie uszkodzeń lekarz podejmuje decyzję dotycząca sposobu ich naprawy, np. poprzez całkowitą lub częściową odbudowę,
  • paradontoza – nieleczona może doprowadzić do utraty zębów. Mając to na uwadze, konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego, a w niektórych przypadkach wdrożenie antybiotykoterapii,
  • choroby dziąseł – leczenie obejmuje poprawę higieny jamy ustnej poprzez usunięcie zalegających złogów i bakterii. Schorzenia dziąseł mogą prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych, krwawienia, a w konsekwencji nawet utraty zębów,
  • wady zgryzu – leczenie wymaga holistycznego podejścia, które angażuje pracę kilkorga specjalistów, w tym np. ortodonty i protetyka. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta lekarz może zaproponować rozwiązania protetyczne lub aparat ortodontyczny,
  • przebarwienia – w celu poprawy estetyki uśmiechu, możliwe jest zastosowanie wkładek wybielających lub skorzystanie z zabiegu na fotelu dentystycznym.

Stomatologia zachowawcza w naszej klinice jest dla pacjentów w każdym wieku. W przypadku dzieci, zawsze odbywa się wizyta adaptacyjna, która ma na celu oswojenie małego pacjenta z fotelem dentystycznym.
Podczas wykonywania zabiegów lekarz dba o odpowiednią edukację pacjenta dotyczącą właściwej higieny jamy ustnej w warunkach domowych, jak i pozabiegowych.

opieka po leczeniu

Dokładne postępowanie po leczeniu uzależnione jest od konkretnego przypadku. Należy postępować zgodnie z zaleceniem stomatologa. Po niektórych zabiegach konieczna jest wizyta kontrolna w celu oceny efektów leczenia i rekonwalescencji.
Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadzi nie tylko do utraty zębów, ale może być przyczyną rozwoju chorób całego organizmu, w tym układu sercowo-naczyniowego, nerek i stawów.

FAQ

W zależności od procedury leczniczej i stopnia wrażliwości pacjenta na ból, lekarz może zaproponować znieczulenie. Dzięki temu wizyta na fotelu dentystycznym jest całkowicie bezbolesna, co znacznie zwiększa komfort pacjenta.

O tym, jak długo pacjent po zabiegu powinien powstrzymywać się od jedzenia, uzależnione jest od przeprowadzonej procedury. Po zabiegu należy spytać o to lekarza. Warto jednak odczekać do całkowitego ustąpienia znieczulenia.