Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00

Previous slide
Next slide

endodoncja

Endodoncja to dziedzina stomatologii zachowawczej, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Wskazaniem do tzw. leczenia kanałowego są m.in. urazy zębów, próchnica, złamania i inne uszkodzenia dotykające miazgę. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i wykonuje za pomocą cienkich narzędzi piłująco-penetrujących, a także mikroskopu. Doświadczony endodonta posiada kompleksową wiedzę dotyczącą anatomii zęba i wszystkich stanów patologicznych, które wymagają natychmiastowego leczenia. Biorąc pod uwagę rodzaj choroby miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych, specjalista indywidualnie dobiera metodę zabiegu, tak, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swojego pacjenta. Klinika APO Zdrowie w Katowicach oferuje usługi na najwyższym poziomie i zgodnie z najlepszymi standardami leczenia.

Proces leczenia kanałowego jest wieloetapowy.

  1. Diagnostyka
    Aby lekarz mógł postawić rzetelną diagnozę, konieczne jest wykonanie kilku podstawowych badań, w tym obrazowania za pomocą RTG (zdjęcie tomograficzne lub pantomograficzne) i mikroskopu. Dzięki temu endodonta podejmuje decyzję o sposobie leczenia.
  2. Przygotowanie do leczenia kanałowego
    Zanim lekarz przystąpi do wypełniania kanałów, konieczne jest przygotowanie objętego procesem chorobowym zęba. W celu zapewnienia komfortu pacjentowi, doświadczony lekarz podaje odpowiednio dobrane znieczulenie.
  3. Leczenie kanałowe
    Opracowanie kanałów jest procesem kilku etapowym. Po pierwsze, konieczne jest usunięcie chorej miazgi za pomocą specjalistycznych narzędzi. Po drugie, lekarz oczyszczona i przygotowuje kanały zęba do wypełnienia. Gdy oba te warunki są spełnione, endodonta wypełnia każdy kanał specjalną substancją, która jest odporna na działanie bakterii i zapewnia szczelność kanałów.
  4. Zakończenie leczenia
    Po wypełnieniu kanałów, doświadczony endodonta zabezpiecza ząb za pomocą wypełniacza, który chroni koronę zęba. Czasami konieczne jest jeszcze odbudowanie zęba lub wprowadzenie wypełnienia stałego, które najczęściej odbywają się kilka miesięcy po leczeniu endodontycznym.

opieka po leczeniu

Po zakończeniu leczenia kanałowego należy pamiętać o utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej. Spożywanie posiłków i płynów uzależnione jest od czasu trwania znieczulenia podanego przed zabiegiem.
Należy umówić się z lekarzem na wizytę kontrolną, która odbywa się na ogół kilka miesięcy po zakończeniu leczenia kanałowego. Wymaga ona wykonania zdjęcia RTG, ponieważ pokaże ono stan wypełnienia kanałów, pozwoli na ocenę skuteczności zabiegu i ryzyka pojawienia się powikłań.

FAQ

Niewielkie dolegliwości bólowe po zakończeniu leczenia kanałowego nie stanowią powodu do niepokoju. Co więcej, taki stan może utrzymać się od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Długość wykonywania zabiegu uzależniona jest od konkretnego przypadku i liczby kanałów. W związku z tym możliwe jest ukończenie leczenia podczas jednej wizyty. Niemniej jednak lekarz stara się, aby zaplanowana liczba wizyt była jak najmniejsza.

Leczenie endodontyczne jest bezbolesne. Jest to możliwe dzięki podaniu znieczulenia miejscowego.

Całkowity koszt leczenia kanałowego uzależniony jest od kilku czynników, w tym liczby kanałów i tego, czy jest to pierwotne, czy wtórne leczenie endodontyczne.