Ortodonta Katowice

Ortodoncja w APO Zdrowie

Celem ortodonty jest poprawa estetyki uśmiechu oraz zdrowia stawów skroniowo-żuchwowych i przepony oddechowej. Ortodoncja jest skierowana dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy mają problemy z wadami zgryzu. Wadami są zwłaszcza: krzywe zęby, nieprawidłowo ustawione zęby, zęby zbyt blisko siebie lub zbyt daleko od siebie, zgryz otwarty lub zgryz zamknięty, zgryz nożycowy, zgryz krzyżowy. Ortodonta Katowice, sprawdź już dziś!

Autorska Praktyka Ortodontyczna

Ortodonta Katowice

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, której głównym celem jest korygowanie wad zgryzu, szczękowo-twarzowych, a także poprawa zdrowia stawów skroniowo-żuchwowych. Innymi słowy zabiegi przeprowadza się u pacjentów zarówno ze wskazań estetycznych, jak i profilaktycznych. Doświadczony ortodonta dba o to, aby cały proces leczenia przebiegał w komfortowych dla pacjenta warunkach. Z najwyższą troską dba o zachowanie właściwych stosunków międzyzębowych, a także proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy i jej profilu. Zabieg zakładania aparatu jest całkowicie bezbolesny.

Aby rozpocząć leczenie spełniające najwyższe współczesne standardy, należy poprzedzić je szeregiem przygotowań ze strony lekarza. Wiąże się ono również ze spełnieniem kilku warunków ze strony pacjenta. Są to między innymi:

 • pacjent musi mieć dobry stan zdrowia ogólnego, pokrótce brak przeciwwskazań do leczenia ortodontycznego;
 • pacjent musi mieć wystarczająco dużo kości, aby utrzymać aparat ortodontyczny;
 • pacjent musi być gotowy do regularnego przeglądu i kontroli swojego aparatu ortodontycznego;
 • pacjent musi mieć motywację do dbania o swoje zęby i higienę jamy ustnej oraz zaakceptowanie potrzeby długotrwałego leczenia.

Wskazaniami do skorzystania z usług ortodoncji są m.in.:

 • krzywe zęby,
 • zgryz otwarty lub zamknięty,
 • nieprawidłowo ustawione zęby,
 • zgryz krzyżowy,
 • zgryz nożycowy,
 • zęby zbyt blisko siebie lub zbyt daleko od siebie.

W interdyscyplinarnej klinice APO Zdrowie wykonać można aparaty ortodontyczne dla dorosłych i dzieci, w tym:

 • ruchome,
 • łuku prostego,
 • bezligaturowe,
 • lingwalne,
 • nakładki ortodontyczne.

Właściwie dobrany aparat ortodontyczny nie tylko koryguje wady zgryzu tudzież pomaga w leczeniu chorób dziąseł, ale również poprawia funkcję narządu żucia. Zanim rozpocznie się kompleksowe leczenie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie stomatologiczne.

Pacjent musi spełniać szereg niezbędnych warunków, w tym:

 • posiadać dobry stan zdrowia ogólnego i brak przeciwwskazań do podjęcia leczenia ortodontycznego,
 • mieć odpowiednio dużo kości, które będą w stanie utrzymać aparat ortodontyczny,
 • mieć świadomość konieczności regularnego odbywania wizyt kontrolnych,
 • na zakończenie mieć motywację do dbania o prawidłową higienę jamy ustnej.

Ortodoncja Cyfrowa

Ortodonta Katowice

Jedną z najnowocześniejszych technik w ortodoncji jest technologia cyfrowa. Pozwala ona na szybsze i dokładniejsze planowanie i wykonywanie aparatów ortodontycznych. Opiera się na skanowaniu zębów 3D i tworzeniu cyfrowego modelu. Zaletami wykorzystania technologii cyfrowej jest precyzyjne odwzorowanie budowy zębów, a także możliwość przeprowadzenia wirtualnej symulacji leczenia. Oznacza to nie tylko lepsze efekty, ale mniejszą liczbę wizyt w gabinecie.

Jedną z głównych zalet ortodoncji cyfrowej jest to, że pozwala na bardziej precyzyjne planowanie leczenia oraz skraca czas potrzebny na wykonanie aparatu ortodontycznego. Ponadto, skanowanie 3D pozwala na dokładne odwzorowanie budowy zębów pacjenta, co ułatwia leczenie skomplikowanych przypadków.

Innymi zaletami ortodoncji cyfrowej są między  innymi:

 • możliwość wykorzystania druku 3D do wykonania aparatu ortodontycznego, co pozwala na szybsze i tańsze wykonanie aparatu ortodontycznego;
 • możliwość przeprowadzenia wirtualnej symulacji leczenia, dzięki czemu pacjent może zobaczyć jak będzie wyglądać jego uśmiech po zakończeniu leczenia.

W podsumowaniu ortodoncja cyfrowa jest coraz częściej stosowana przez ortodontów, jednak wymaga specjalistycznego sprzętu i oprogramowania, a także wiedzy i umiejętności z zakresu cyfrowej technologii ortodontycznej.

Aparaty Ortodontyczne dla Dzieci

Ortodonta Katowice

Wczesne leczenie ortodontyczne dzieci polega na rozpoczęciu leczenia przed osiągnięciem przez dziecko pełnego dojrzewania kości szczęki i żuchwy. Celem tego rodzaju leczenia jest zapobieganie poważniejszym problemom ortodontycznym w przyszłości, a także poprawa estetyki i funkcji uzębienia. Wczesne leczenie ortodontyczne może obejmować zastosowanie aparatów ortodontycznych, zabiegi chirurgiczne oraz terapię wad wymowy.

Wczesne ortodontyczne leczenie dzieci może być zalecane w następujących warunkach:

 • wady zgryzu: takie jak nagryz pionowy, przodozgryz, krzywe zęby, brak miejsca na zęby itp., mogą być leczone we wczesnym stadium, aby uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości;
 • wady wymowy: takie jak nieprawidłowe artykulacje, mogą być leczone przy użyciu aparatów ortodontycznych, aby poprawić wymowę dziecka;
 • problemy z rozwojem szczęki i żuchwy: dzieci, które mają problemy z rozwojem szczęki i żuchwy, takie jak asymetria twarzy, mogą skorzystać z wczesnego leczenia ortodontycznego, aby poprawić wygląd twarzy.
 • przodozgryz: wczesne leczenie ortodontyczne jest często zalecane dla dzieci z przodozgryzem, ponieważ pozwala to na uniknięcie poważniejszych problemów z uzębieniem w przyszłości.
 • wczesne zabezpieczenie zębów mlecznych: wczesne leczenie ortodontyczne pozwala również na zabezpieczenie zębów mlecznych, co ma na celu utrzymanie odpowiedniej przestrzeni dla przyszłych zębów stałych.

Podsumowując w każdym przypadku, decyzja o rozpoczęciu wczesnego leczenia ortodontycznego powinna być podejmowana przez lekarza ortodontę po dokładnym zbadaniu i ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Ruchome Aparaty Ortodontyczne

Ortodonta Katowice

Rodzaj aparatów ortodontycznych, które można zdejmować co umożliwia pacjentowi mycie zębów i jedzenie bez ograniczeń. Ruchome aparaty ortodontyczne mogą składać się z różnych elementów, takich jak elastyczne linki, sprężyny i zamki, które służą do przesuwania zębów w odpowiednie położenie. Stosowane najczęściej w okresie uzębienia mieszanego (7-10 rokiem żucia) lub po zakończeniu leczenia aparatem stałym (tzw. retencja) dla utrwalenia wyniku leczenia. Wymagają one częstej kontroli u ortodonty, aby upewnić się, że aparat jest prawidłowo dostosowany i że postęp leczenia jest zgodny z planem.

Aparaty Ortodontyczne dla Dorosłych

Ortodonta Katowice

Linie uzębienia możemy zmienić w każdym wieku pod warunkiem, że dziąsła i struktura kości są zdrowe. Oferujemy szeroki wachlarz możliwości dostosowany do każdego wieku.

Leczenie ortodontyczne może radykalnie odmienić wizerunek i poprawić samoocenę. Pamiętajmy jednak, że nie tylko o uśmiech chodzi. Wady zgryzu maja negatywny wpływ na dziąsła, ubytki kostne, niewłaściwe ubytki szkliwa, bóle głowy i zaburzenia funkcji stawów szczękowo – żuchwowych. Mogą również powodować pojawienie się próchnicy.

Obecnie stosowane techniki w ortodoncji potrafią wyeliminować powyższe przypadłości. Dodatkowo pozwalają maksymalnie skrócić czas terapii, częstotliwość wizyt i dyskomfort związany z noszeniem aparatu. Podczas pierwszej wizyty otrzymają Państwo szczegółowe informacje na temat możliwości leczenia i sposobach osiągnięcia zamierzonego celu.

Nigdy nie jest za późno na piękny i zdrowy uśmiech!

Aparat Ortodontyczny Łuku Prostego

Ortodonta Katowice

Najczęściej stosowany ze względu na precyzje oraz przewidywalność. Ich niewątpliwa zaleta to również mniejszy odsetek występowania zaburzeń mowy u pacjenta w trakcie leczenia. Wymagają za to wzmożonej higieny jamy ustnej. Leczenie aparatem tego typu polega na zamocowaniu metalowego łuku w zamkach za pomocą ligatur (tzw. gumek). Aparat stały jest przyklejany do zębów za pomocą specjalnego, nieszkodliwego kleju o odpowiednich właściwościach. Precyzyjne przyklejenie aparatu do powierzchni zębów ma bardzo istotne znaczenie dla przebieg u leczenia i efektu końcowego. Kluczowe znaczenie ma tutaj biegłość i doświadczenie lekarza, który tą czynność wykonuje, ponieważ nieprecyzyjne lub nieprawidłowe umieszczenie zamków znacznie komplikuje i przedłuża leczenie. Zabieg zakładania aparatu jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. W celu poprawy estetyki często wybieraną opcja przez pacjentów są zamki wykonane z przeźroczystych (tworzywa sztuczne bądź szafir) bądź kolorowych materiałów co sprawia, że aparat jest wizualnie bardziej atrakcyjny.

Właściwości aparatu ortodontycznego:

 • korrektura wad zgryzu –  pomaga w leczeniu wad zgryzu, takich jak zgryz otwarty, zgryz zamknięty, zgryz nieprawidłowy i inne;
 • poprawa estetyki –  pomaga w poprawie wyglądu zębów, co zwiększa pewność siebie i zwiększa poczucie estetyki;
 • leczenie chorób dziąseł –  pomaga w leczeniu chorób dziąseł, takich jak przyzębia, które często towarzyszą wadom zgryzu;
 • poprawa funkcji narządu żucia – pomaga w poprawie funkcji narządu żucia, co może przyczynić się do poprawy trawienia i zdrowia jamy ustnej;
 • proste i skuteczne leczenie – jest prosty i skuteczny w użyciu.

Aparat Ortodontyczny Bezligaturowy

Ortodonta Katowice

Technika bezligaturowa to kolejny krok w rozwoju ortodoncji polegający na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie przywiązywaniu go gumką (ligaturą). Łuk przesuwa się swobodnie znacznie eliminując tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dla pacjenta oznacza to krótszy czas noszenia aparatu, mniejszą ilość wizyt kontrolnych, oraz minimalne dolegliwości bólowe. Również higiena jest łatwiejsza gdyż nie ma elastycznych ligatur, które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu.

Niektóre potencjalne korzyści ze stosowania samoligaturującego aparatu ortodontycznego obejmują:

 • szybszy czas leczenia – zamki samoligaturujące mają mniejsze tarcie i napięcie na zębach, mogą być w stanie przesunąć zęby szybciej niż tradycyjne zamki;
 • mniejszy dyskomfort – z aparatami samoligaturującymi jest mniejszy nacisk na zęby i dziąsła, co może prowadzić do mniejszego dyskomfortu dla pacjenta;
 • lepsza higiena – aparaty samoligaturujące nie wymagają stosowania gumek, które mogą zatrzymywać cząstki jedzenia i płytkę nazębną. Może to ułatwić utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej podczas leczenia;
 • mniej wizyt w gabinecie – ponieważ aparaty samoligaturujące mogą być łatwiej regulowane i wymagają mniejszego dokręcania, pacjenci mogą potrzebować mniej wizyt w gabinecie podczas leczenia;
 • lepsza estetyka – niektóre aparaty samoligaturujące są zaprojektowane tak, aby były bardziej dyskretne i mniej zauważalne niż tradycyjne zamki, co może być zaletą dla pacjentów, którzy są samoświadomi swojego wyglądu podczas leczenia.

Warto zauważyć, że aparaty samoligaturujące nie są odpowiednie dla każdego pacjenta. Ortodonta oceni, czy jest to najlepsza opcja dla każdego przypadku.

Aparat Ortodontyczny Lingwalny

Ortodonta Katowice

Znany również jako „incognito” lub „niewidzialny” aparat, to rodzaj leczenia ortodontycznego, w którym aparat  umieszcza się na wewnętrznej (językowej) powierzchni zębów, a nie na zewnętrznej (wargowej). Dzięki temu są one praktycznie niewidoczne podczas noszenia. Działają one w taki sam sposób jak tradycyjne aparaty ortodontyczne, wykorzystując zamki i druty do stopniowego przesuwania zębów do pożądanej pozycji. Są one jednak trudniejsze do czyszczenia i trudniejsze do wyregulowania. Mogą wymagać częstszych wizyt u ortodonty. Pod względem skuteczności są uważane za równie dobre jak tradycyjne aparaty ortodontyczne.

Aparat lingwalny ma kilka korzyści, w tym:

 • niewidoczność – są one umieszczone po wewnętrznej stronie zębów, aparaty lingwalne są praktycznie niewidoczne podczas noszenia, co może być główną korzyścią dla dorosłych i starszych nastolatków, którzy mogą być niepewni swojego wyglądu podczas leczenia ortodontycznego;
 • leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb – aparaty lingwalne są wykonywane na zamówienie dla każdego pacjenta, mogą zapewnić bardziej precyzyjny i spersonalizowany plan leczenia;
 • komfort – aparaty lingwalne rzadziej powodują podrażnienia lub dyskomfort po wewnętrznej stronie warg i policzków w porównaniu do tradycyjnych aparatów;
 • szybsze leczenie – aparaty lingwalne mogą czasami prostować zęby szybciej niż tradycyjne aparaty, ponieważ zamki i druty są bliżej zębów i mogą wywierać na nie większą siłę.

Należy pamiętać, że aparaty językowe mogą być trudniejsze do czyszczenia i mogą wymagać częstszych wizyt u ortodonty, dlatego ważne jest, aby rozważyć korzyści i wady przed podjęciem decyzji o leczeniu.

Nakładki Ortodontyczne

Ortodonta Katowice

Technika ta nie wykorzystuje tradycyjnych zamków i drutów a siły konieczne do przemieszczenia zębów w łuku są przenoszone wykorzystując przeźroczyste nakładki, praktycznie niewidoczne dla innych. Każda nakładka (aligner) będzie wymieniany co dwa tygodnie, tak aby twoje zęby stopniowo przesuwały się we właściwe miejsce – dzień po dniu i milimetr po milimetrze. Technika ta jednak wymaga dużej dyscypliny pacjenta i nie każda wada może być leczona w ten sposób. Nakładkowy aparat ortodontyczny, inaczej zwany aparatem nakładkowym, to rodzaj aparatu ortodontycznego składający się z nakładek, które są przyklejane na powierzchni zębów. Nakładki te mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak plastik, metal czy ceramika. Te aparaty są często stosowane u dzieci i młodzieży, a także u dorosłych.
Nakładkowy aparat ortodontyczny działa na zęby poprzez nacisk na nakładki, które przesuwają zęby w odpowiednie miejsce. Aparat ten jest zdejmowany przez pacjenta podczas jedzenia, mycia zębów i innych czynności związanych z higieną jamy ustnej.

Zalety nakładkowego aparatu ortodontycznego to:

 • nie wymaga stosowania metalowych drutów i zamków, co jest mniej widoczne niż tradycyjne aparaty ortodontyczne;
 • możliwość wykonania w różnych kolorach co pozwala na personalizacje aparatu;
 • aparat jest łatwy do utrzymania w czystości;
 • aparat jest przez pacjenta zdejmowany, co umożliwia swobodne jedzenie i mycie zębów;
 • wymaga częstych kontroli u ortodonty;
 • pacjent musi być bardzo ostrożny, aby unikać uszkodzenia aparatu.

Opieka po Leczeniu

Ortodonta Katowice

Każdy, kto decyduje się na leczenie ortodontyczne, musi mieć świadomość tego, jak ważna jest sprawa higieny. Nieprawidłowa pielęgnacja zębów i dziąseł znacznie utrudnia nie tylko samo leczenie, ale także zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań, w tym rozległej próchnicy i chorób przyzębia. Warto pamiętać o tym, że zła higiena prędzej, czy później będzie skutkowała utratą zębów.

Kluczowymi zasadami właściwej higieny jamy ustnej są:

 • szczotkowanie zębów po każdym posiłku (jeżeli jest to niemożliwe, warto przepłukać jamę ustną płynem antyseptycznym lub wodą),
 • używanie nici dentystycznych,
 • usuwanie resztek pokarmowych za pomocą irygatora,
 • używanie specjalnych szczoteczek ortodontycznych (w przypadku pacjentów, którzy mają stałe aparaty ortodontyczne).

FAQ

Ortodonta Katowice

Doświadczony ortodonta pomaga dopasować rodzaj aparatu ortodontycznego, uwzględniając rodzaj wady zgryzu, a także indywidualne wymagania pacjenta.

Dokładny koszt aparatu ortodontycznego uzależniony jest od wielu czynników. W związku z tym wycena jest wykonywana indywidualnie dla każdego pacjenta.