Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00

stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca to dyscyplina zajmująca się leczeniem chorób zębów i przyzębia najmłodszych, a także profilaktyką najczęstszych chorób, w tym próchnicy.
Klinika APO Zdrowie w Katowicach przyjmuje dzieci już od pierwszego ząbka. Nasi doświadczeni lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z małymi dziećmi, dlatego też każda wizyta odbywa się w miłej i bezstresowej atmosferze.
Co ważne, przed pierwszą wizytą na fotelu dentystycznym odbywa się wizyta adaptacyjna. Takie spotkanie ma na celu zaznajomienie małego pacjenta z gabinetem lekarskim i edukację na temat wykonywanych zabiegów. Dobry dentysta przeprowadza małego pacjenta przez cały proces krok po kroku. Dzięki temu dziecko już nigdy nie będzie kojarzyło stomatologa z czymś nieprzyjemnym.

Leczenie stomatologiczne dzieci może obejmować:

  • profilaktykę – ma na celu zapobieganiu próchnicy i innych chorób zębów, a także przyzębia. Edukacja obejmuje zarówno dzieci, jak i rodziców;
  • leczenie ortodontyczne – polega na diagnostyce i leczeniu wad zgryzu;
  • leczenie próchnicy – wdrożenie odpowiedniego postępowania na wczesnym etapie pozwoli uniknąć bólu i utraty zębów;
  • leczenie zębów mlecznych – obejmuje zarówno leczenie, jak i usuwanie zębów, które nie zostaną zakwalifikowane do leczenia.

Niezwykle ważną kwestią w leczeniu stomatologicznym dzieci jest edukacja w kwestii prawidłowej higienizacji jamy ustnej. Dobry dentysta potrafi w prostych słowach opowiedzieć dziecku, jak prawidłowo szczotkować zęby i dlatego warto robić to systematycznie.
Najmłodsi pacjenci w klinice APO Zdrowie otrzymają również kompleksową pomoc w dziedzinie logopedii, neurologopedii, a także fizjoterapii.

opieka po leczeniu

Opieka po leczeniu wpływa zarówno na efekty terapii, jak i zapobiega rozwojowi wielu chorób stomatologicznych. Lekarz po wizycie małego pacjenta udziela szczegółowych wskazówek dotyczących pielęgnacji zarówno dziecku, jak i rodzicom. Pozwala to na wyrobienie pozytywnych nawyków dotyczących codziennej higienizacji jamy ustnej.

FAQ

Mitem jest to, że zęby mleczne nie nadają się do leczenia. Istnieją ważne, medyczne wskazania do leczenia próchnicy nawet u najmłodszych pacjentów. Jeżeli zęby mleczne wypadną zbyt szybko, może to powodować nieprawidłowe kształtowanie się zgryzu. Co więcej, dziecko, które regularnie odbywa wizyty u lekarza stomatologa, ma większą świadomość właściwej higienizacji zębów.

Długość wykonywania zabiegu uzależniona jest od konkretnego przypadku i liczby kanałów. W związku z tym możliwe jest ukończenie leczenia podczas jednej wizyty. NiePróchnica jest zakaźną chorobą spowodowaną przez bakterie z rodzaju paciorkowców – Streptococcus mutans i Streptococcus sobrinus. Pożywką dla nich jest cukier, który dostarczany jest wraz z pokarmem. Bakterie te obniżają pH jamy ustnej, co w ostateczności powoduje uszkodzenia szkliwa. Aby móc skutecznie zapobiec rozwojowi próchnicy u dzieci, należy przede wszystkim ograniczyć cukier w diecie (przede wszystkim słodycze i napoje słodzone). mniej jednak lekarz stara się, aby zaplanowana liczba wizyt była jak najmniejsza. Kluczowa w profilaktyce próchnicy jest właściwa higienizacja jamy ustnej. Nie wolno zapominać ponadto o regularnych wizytach na fotelu dentystycznym.

Zaleca się, aby wizyty kontrolne dzieci u stomatologa odbywały się minimum 2 razy w roku.