APO Stomatologia Logo

TOKSYNA BOTULINOWA

Spośród zabiegów odmładzania skóry twarzy stosowanie toksyny botulinowej ma ugruntowaną, wieloletnią pozycję. Jest to bardzo bezpieczny lek, stosowany w odpowiednich dawkach i warunkach. Już ponad 20 lat temu był stosowany np. w kurczu powiek, leczeniu bruksizmu (zgrzytanie zębami we śnie) czy zezie, dystonii szyjki macicy (NeuroBloc), obecnie nawet w pewnych typach bólów głowy.

Spośród kilku serotypów toksyny botulinowej obecnie stosujemy w gabiniecie kilka handlowych preparatów np. Azzalure, Botoks®, Bocouture.

Ich działanie trwa kilkanaście tygodni, w zależności od dawki, okolicy np. mięsień czołowy odzyskuje swą kurczliwość nawet po 6 miesiącach.

Początek działania średnio ma miejsce po 4-6 dniach, pełny efekt po 2 tygodniach.

Odstęp między kolejnymi zastosowaniami toksyny botulinowej nie powinien być krótszy niż 12 tygodni.

Korzystne efekty uzyskuje się przez połączenie wypełniania kwasem hialuronowym i toksyny botulinowej, co pozwala na wydłużenie okresu eliminacji głębszych zmarszczek skóry.

Zabieg poprzedzony konsultacją trwa kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia, ukłucia są minimalnie piekące, na ogół nie pozostawiają śladów. Pora roku nie ma znaczenia.

Wskazaniem do podawania są zmarszczki górnej części twarzy:

 między brwiami pionowe
 poziome linijne na czole
 wokół oczu (kurze łapki)
 zmarszczki skóry nosa

Na życzenie pacjentki można zrelaksować mięśnie powierzchowne szyi tworzące poziome zmarszczki oraz pionowe pasma u osób 55+ oraz tzw. „granulowaną” brodę czy zmarszczki wokół ust.

Nie podaje się toksyny botulinowej u osób:

w ciąży i podczas karmienia piersią
 z ciężkimi schorzeniami jak nowotwory, białaczki i tuż po leczeniu ich
 z infekcjami skóry (opryszczka, ropne krosty itp.) w okolicy iniekcji
 w schorzeniach z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego np. w miastenii
 podczas i zaraz po antybiotykoterapii, w trakcie pobierania leków przeciwkrzepliwych
 u osób uczulonych na toksynę, co zdarza się niezwykle rzadko

Po zabiegu w tym dniu nie należy dotykać, masować miejsca wstrzyknięć, unikać większych ćwiczeń fizycznych, sauny, innych zabiegów w tkankach tej okolicy.

Odrębnym wskazaniem do podawania toksyny botulinowej jest nadpotliwość (hiperhydroza). Najlepsze rezultaty uzyskuje się podając do skóry pach preparat Dysport. Zwykle hamuje to pocenie na ok. 8 miesięcy. Z uwagi na rozległą powierzchnię poddawaną zabiegowi, jest on bardziej kosztowny.